ČASTÉ OTÁZKY
"JAK DLOUHO TO DĚLÁTE?"
To je vůbec nejčastější otázka. Myšleno: jak dlouho mi trvá vytvořit jednu lžíci. Je to ale ta otázka, ne kterou nejsem schopen odpovědět jasně a konkrétně. Samozřejmě záleží na materiálu, složitosti tvaru kvalitě leštění a podobně. Může mi to trvat dvě hodiny, ale také dvanáct či dvacet. Prostě se to obecně říct nedá. Abych byl s konečným výsledkem spokojen zabere hodně hodin. A to mám teď na mysli pouze čas věnovaný přímé tvorbě. Vůbec mě nenapadá brát v potaz i čas, potřebný k nalezení vhodného materiálu a podobně. Zkrátka kvalitní ruční práce vyžaduje své. Pro mne je daleko důležitější věnovat každému úkonu ten správný čas, než se na úkor kvality pokoušet nějaký "ušetřit".
"DÁ SE S TÍM JÍST?"
Řekl bych, že pokud se na dřevěnou lžíci dá něco nabrat, dá se to taky strčit do pusy. Jde jen o míru pohodlí. Mé lžíce a lžičky klasického tvaru jsou k tomu přímo určené. Záměrně je tvořím spíše mělčí, což se někomu může jevit jako málo hluboké, ovšem v praxi je to tak, že čím hlubší lžíce, tím se s ní jí hůře. Na mělkou lžíci toho sice naberete méně, ovšem nemusíte to z ní "dolovat" jako je tomu u hlubokých lžic. Snažím se, aby tyto lžíce a lžičky byly hlavně pohodlné. Nejen v ruce, ale hlavně v puse.
U lžic "uměleckých", různých velikostí, tvarů a hloubky už je to s klasickým používáním jiné. Najíst se s nimi jistě dá, ale nemyslím, že jsou k tomu určené. Mimo jejich dekorativní hodnotu mohou sloužit k nabírání rozličných sypkých surovin. Od cukru a soli přes koření, kávu, čaje po rýži, vločky a mnohé další suroviny. U těchto lžic mi jde hlavně o to, aby nás těšil už je samotný pohled na krásu dřeva a fyzický kontakt s ním.