KVÁSEK - CHLEBOVÝ - Krásné dřevěné lžíce

CZ | EN
K R Á S N É   D Ř E V Ě N É   L Ž Í C E
CZ | EN
Přejít na obsah
CHLEBOVÝ KVAS, KVÁSEK
KRKONOŠSKÉ KYSELO I

SUROVINY

chlebový kvas - 1/4 litru
sušené houby - hrst
sůl
kmín
máslo - 2 lžíce
cibule - 1 ks
vejce - 4 ks

POSTUP

Chlebový kvas předem omladíme vlažnou vodou a necháme přes noc. Druhý den dáme do slané vody vařit  houby s kmínem, a když jsou měkké,  přilijeme chlebový kvas a tím odvar i zahustíme. Vše povaříme a omastíme  drobně krájenou cibulkou, zpěněnou na másle. Zvlášť usmažíme na másle  řídká vajíčka a přidáme do polévky. V některých oblastech se kyselo jí  s brambory buď na loupačku, nebo zvlášť vařenými, nakrájenými na kostičky, které se přidají do hotového kysela.

Zdroj: Krkonošská kuchařka - Jiří Marhold - 1991

KRKONOŠSKÉ KYSELO II

SUROVINY

chlebový kvas - 200 g
máslo - 50 g
houby - 10 g sušených (nebo 100 g čerstvých)
cibule - 1 ks
vejce - 4 ks
smetana - 100 ml
brambory - 500 g
sůl
kmín
voda - 1 lirt

POSTUP

Chlebový kvas zalijeme vlažnou vodou, rozšleháme, osolíme, přidáme kmín, výluh z namočených hub a nasekané houby. Takto připravené kyselo necháme zvolna asi půl hodiny vařit. Nakonec přidáme drobně krájenou a na másle osmahnutou cibulku a osmažená (ne příliš hustá) vejce. Vše zamícháme, přidáme smetanu a dochutíme. Do hotové polévky při servírování přidáme ve slupce uvařené, oloupané a rozkrájené brambory.

Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012

KRKONOŠSKÉ KYSELO III

SUROVINY

kyselého mléko - 1 litr
polohrubá mouka - 30 g
kyselá smetana - 125 ml
vejce - 4 ks
kmín
voda - 750 ml
sůl

POSTUP

Vodu osolíme, přidáme kmín, přivedeme do varu a opatrně do ní  vpustíme postupně rozklepnutá vejce tak, abyzůstala celá. Vaříme velmi zvolna. Ztuhlá vejce vyjmeme drátěnou naběračkou. Do odvaru přidáme smetanu, do nížjsme rozmíchali mouku, a povaříme. Kyselé mléko nalijeme do nádoby a vložíme do částečně vyhřáté trouby na tak dlouho, až se utvoří řídký tvaroh. Tvaroh procedíme hustým sítem a přidáme do smetanového závaru. Polévku můžeme trochu zředit syrovátkou z tvarohu. Vejce prohřejeme v hotové polévce a podáváme s bramborami na loupačku.

Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012

JILEMNICKÉ KYSELO S HOUBAMI

SUROVINY

chlebový kvádek - 150 g
houby - sušené - 2 hrsti s
sůl
máslo - 4 lžičky
vejce - žloutky - 2 ks
kyselá smetana - 125 ml

POSTUP

Do studené vody nasypemejemně rozdrobené sušené houby, kmín, sůl a necháme povařit. Kvásek pečlivě rozředíme mlékem, nalijeme do polévky a nechám e rozvařit Nakonec přidáme smetanu s rozmíchanými žloutky, máslo a za stálého míchání necháme polévku zhoustnout (nesmí se však již vařit).

Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012

Copyright © 2015 - 2023 Břetislav Jansa
Břetislav Jansa - QR code
Návrat na obsah