KEFÍROVÝ KVÁSEK
KEFÍROVÝ KVÁSEK
SUROVINY
Na založení kvásku:
kefír (mléčný nebo vodní) - hrnek
mouka - hrnek
Na rozmnožení kvásku:
vlažná voda a další mouka
POSTUP
Smícháme hrnek kefíru a hrnek mouky (mělo by vzniknout lepkavé těstíčko, ne úplně tekuté, ale ne zase zrovna příliš tuhé) a necháme ho stát nejlépe v nějaké skleněné nádobě zakryté utěrkou v pokojové teplotě dva až tři dny. Nádoba by měla být podstatně větší nežje množství smíchaného kefíru a mouky, protože očekáváme, že obsah nabude. Jednou za den zlehka promícháme. Hotový kvásek poznáme podle toho, zeje pěkně bublinkovatý a voní kvasnicemi. Když ho necháme stát příliš dlouho (a kvasinky spotřebují živiny v mouce a zpomalí se), začne zase klesat a opadat. Napravit se to dá tím, že do něj přidáme trochu mouky rozmíchané s vodou. Než kvásek použijeme k přípravě nějakéhojídla, pár Ižic z něj odebereme do menší skleničky, kterou zakryjeme a dáme do chladničky.
Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012
KEFÍROVÉ KYSELO (Krkonoše)
SUROVINY
kvásek - 1/2 hrnku
houby - sušené - hrstka (nebo čerstvé houby i žampiony)
vejce - 2 až 3
cibule - 1 ks
sůl
kmín
máslo nebo jiný tuk
brambory - 500 g
POSTUP
Předem si připravíme kvásek. Když je hotový, můžeme se pustit do polévky. Brambory uvaříme ve slupce. Na kousku másla umícháme vajíčka na cibulce. Kvásek rozmícháme v trošce studené vody. Čerstvé houby nakrájíme na plátky, sušené houby předem na chvíli namočíme do studené vody. Do hrnce nalijeme vodu, přivedeme do varu, osolíme, přidáme houby a trochu kmínu. Dobře rozmíchaný kvásek vlijeme za stálého míchání do vody s měkkými houbami a chvíli povaříme. Polévka by měla trochu zhoustnout. Po chvilce je hotová a zbývá ji jen spojit s ostatními ingrediencemi.
Na každý talíř vložíme trochu vajec a zalijeme polévkou. Brambory nakrájíme rovnou do polévky (neboje nasypeme do společné mísy).
Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012