MOUKA - Krásné dřevěné lžíce

CZ | EN
K R Á S N É   D Ř E V Ě N É   L Ž Í C E
CZ | EN
Přejít na obsah
MOUKA
ZADROBENÁ COURALKA (Krkonoše)

SUROVINY

voda (masový vývar) - 150 g
vejce - 1 ks
mouka - polohrubá (hrubá) - 100 g
kapusta - kousek
kořenová zelenina - 100 g
petrželka
sůl

POSTUP

Do vroucí osolené vody nebo vývaru vložíme očištěnou a drobně pokrájenou (nastrouhanou) zeleninu, kterou uvaříme doměkka. Pak zavaříme strouhání. Hotovou polévku okořeníme sekanou petrželkou.
Strouhání:
Z mouky, vejce a případně trochy vody připravíme tuhé nudlové těsto, které nastrouháme na struhadle a necháme na vále proschnout. Drobení můžeme připravit také tak, že prsty promícháváme mouku s vejcem a vodou a vytvoříme tak malé žmolky. Místo drobení můžeme zavařit do polévky také flíčky. V tom případě se polévka jmenuje couralka flíčková.

Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012

DRCENÁ (DROBENÁ) POLÍVKA (Krkonoše)

SUROVINY

Vývar ze zeleniny
Na zavářku:
hrubá mouka - 200 g
vejce
sůl

POSTUP

Do hlubokého talíře nasypeme hrubou mouku (kopeček). Do mouky uděláme důlek, do kterého dáme na špičku nože sůl a vyklepneme jedno vejce. Vejce pomocí nože moukou zasypeme a propracujeme těsto, které necháme dostatečně vyschnout. Když je usušené, nastrouháme ho na hrubém struhadle a zavaříme v zeleninovém vývaru.
Drcenka:
Na vál dáme něco mouky, do té rozmícháme jedno dvě vejce a zpracujeme tvrdé těsto jako na nudle, jenom ho tak silně nehněteme a nestrouháme. V rukou rozdrtíme na drobné fuflíčky.

Zdroj: Krkonošská kuchyně - Jaroslav Vašák - 2012
Copyright © 2015 - 2023 Břetislav Jansa
Břetislav Jansa - QR code
Návrat na obsah