DEŠŤOVÉ SLOUPY - Spolu s přírodou

CZ | EN
CZ | EN
Přejít na obsah
Relaxace za zvuků vodních kapek


Co to je?

Dešťové, chcete-li deštné sloupy, jsou relaxační nástroje, navozující atmosféru zvuků deště či tekoucí vody. Jejich konstrukce jistě vychází z dešťových holí. Tyto hole, nástroje původních Australanů, se tradičně vyrábějí ze suchých kaktusů plněných drobnými kamínky, dnes také ze dřeva a dalších materiálů. Nakláněním holí do šikmé polohy tyto nástroje vytvářejí zvuk podobný zvuku deště. Tento zvuk je krátký a k dosažení delšího času je nutné hůl neustále naklánět z jedné strany na druhou.

Díky složitější konstrukci vydávají dešťové sloupy zvuk podobný dešti výrazně delší čas než dešťové hole. V závislosti na velkosti sloupů to může být i několik desítek minut.

Moje sloupy

Dosud jsem se setkal, převážně na internetu, jen s několika málo prodejci dešťových sloupů, takže porovnání není nijak složité. K tvorbě sloupů přistupuji podobně jako k dalším dřevěným výrobkům. Jedná se převážně o ruční práci, bez použití většího množství strojů. Vystačím si s malou pásovou pilou, kterou používám i při tvorbě trsátek. Tím je každý sloup neopakovatelným originálem. Sloupy jsou z masivního dřeva, nepoužívám dýhu. Díky organickému obsahu je váha sloupů výrazně nižší, než jsem viděl u jiných prodejců. Manipulace se sloupy je tak pohodlná, menší sloupy je možné brát na cesty. Také zvuk je díky obsahu jemnější. Sloupy jsou vhodné do menších místností, například do ložnice, kde si v tichu a klidu můžete užívat jemného zvuku tekoucí vody.

Konstrukce, materiály

Nejčastější otázka kterou dostávám je "Co v tom je a jak to funguje?". Když jsem se sám touto otázkou zabýval, odpověď jsem nikde nenašel, takže následoval bezpočet omylných pokusů. Cest k výrobě deštného sloupu je jistě více a každý tvůrce si chrání tu svou.

Základním tvarem dřevěných dešťových sloupů je šestihran, a jiné jsem dosud nikde neviděl.


Jména

Tak jako je již neodmyslitelné, že dřevěné lžíce mnou vytvořené dostávají svá jména, ani u sloupů tomu nemůže být jinak. A používat jména našich potoků, říček a řek mi přijde jako samozřejmost. Protože každý sloup je jedinečným originálem, odlišovat je jmény mi dává daleko větší smysl než například číslování. Ovšem, jak svému sloupu budete říkat a jestli vůbec, je samozřejmě jen na vás.
Zakázka na výrobu dešťového nebo chcete-li deštného sloupu pro mě byla výzvou, ovšem velmi brzy mě tyto relaxační nástroje naprosto uchvátily. K jejich výrobě používám jen malou pásovou pilu, ostatní úpravy jsou manuální prací. To je znát na celkovém zpracování, každý je jedinečným originálem a sloupy nesou znaky ruční práce.
MÁTE DOTAZ?
Copyright © 2015 - 2023 Břetislav Jansa
Břetislav Jansa - QR code
Návrat na obsah